Kimdir Ali?

Öncelikle bunu söylemeden geçemem beni büyüten aileme sonsuz minnet duyuyorum. Ali KILIÇ Kayseri doğumlu bir işçi çocuğudur. Eylül 89 da ilk nefesini soluyan ben onbir yaşına kadar şirin bir mahallede büyüdüm.

Diğer aile fertlerinin İzmir de olması sebebi ile gurbet hayatını bir kenara bırakıp güzel İzmir’e yerleştik. İlkokulun bir kısmını ve liseyi İzmir de okuyup üçüncü üniversite sınavı denememde ve 19 yaşında Selçuk Üniversitesi Harita Mühendisliğini kazandım.

Üniversite hayatımın ilk zamanlarında hobi olarak öğrenmeye başladığım yazılım, ki bu hobinin mimarları başta Doktor Dayım Ertuğrul’a ve devamında dershane arkadaşım Ant  arkadaşımdır. Çok güzel bir alan sundular ve onların sayesinde bugün sevdiğim işi yapıyorum.

Üniversite yıllarında  diğer öğrencilere nazaran zamanında okulu bitiremeyerek çift dikiş atan talebeler statüsüne yükseldim. Bu benim için adeta diğer mühendis arkadaşlar karşısında bir adım geriye düşmek gibi bir şeydi. Bende bu renksiz salataya biraz yeşillik katmak istedim ve yazılımı daha da ilerleterek hayatımın merkezine oturttum.

Gün geçtikçe daha çok öğreniyor daha güzel projeler üretmeye başlıyordum. Ancak bilinsin isterim ki ben bu işi her zaman severek yaptım. Bu çok önemli bir ayrıcalıktır benim için. Bence herkes zaten işini severek yapmalı.

Günü geldi para kazanmam gerekti İzmir’de garson olarak çalıştım. Günü geldi mesleğime yönelmem gerekti ve Geomatics Group bünyesinde çalışmaya başladım. Mehmet KOCAMANOĞLU ile olan ikili ilişkim günden güne iyiye gidiyor abi kardeş gibi onların desteği ile hem yazılım üretiyor hemde okulumun giderlerini karşılamaya çalışıyordum.

Bir sonraki şirket buluşmam RK Soft ile oldu ancak kısa sürdü. İnanın sebebini bende bilmiyorum belki onların bildiği bir şey vardır. Bu şirkette Javascript’in nesnle yönelimli programlama ile aslında neler yapılabileceğini keşfettim. Bir yandan çalışıyor bir yandan da okulumun bitirme projesini gerçekten bitirmeye uğraşıyordum. Çift dikiş olunca böyle son senelerde çalışabiliyorsunuz. Bu arada 9 Mayıs 2016 da güncellediğim www.alikilic.org sitesinde çoğu zaman hazırladığım bitirme projesi ile karşılaşmıştınız. Eski yazılımda günde ortalama 50 klasör ile çok güzel gururlar yaşattınız bana, teşekkürler.

Kendimizi poh pohlamayı kesip konumuza dönecek olursam Rk Soft ile çalışırken bir yandan Satlab Geosolution adlı firmanın koca yürekli patronu Murat ÖZKAN ile ilişkilerimi geliştirerek kendisine çok güzel bir web otomasyonu hazırladım. Javascripti En çok kullandığım ilk proje o oldu. Güzel bir veritabanı yönetimi ile hataya yer bırakmayarak çalışmalarını kaydetmelerini sağladım.

Rk Soft ile biten iş serüvenim Konya Büyükşehir Belediyesi Kent Bilgi Sistemi yazılım biriminde çalışarak devam etti hala daha oradayım 16 mart 2015 tarihinde başladım ve iki yılı aşkın burada çalışıyorum. Burada çok güzel şeyler öğrenmem için olanaklar oldu. Müdürümüz Emra SERT ve Şefimiz Rezzan ERUÇ vesilesi ile web tabanlı gis yazılımlarında ilerleyerek güzel projeler ortaya koydum.

2015 te Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tarafından düzenlenen GISDAY etkinliklerinde hazırladığım otomasyonu sunarak ben diyeyim ödül siz deyin ” hadi ordan plaket gibi bişey işte ” şeklinde camdan yapılmış seri üretim bir ödül ile bu onurlandırmayı yaşadım. Ben bu onurlandırmayı daha çok Profersörlerin ve Doçentlerin çıktığı bir kürsüye çıkarak zaten yaşadım.

Hep yazılımdan bahsettik. Birazda farklı şeylerden bahsetsem daha doğru olaca. Mesleki olarak jeodezi anabilim dalına özel ilgi duymaktayım. Astronomi yerçekimi koordinatlar bunlar bende heyecan uyandıran ana başlıklar. Şimdi tüm yazılım bilgimi mesleğimi en iyi kullanacak şekilde ilmek ilmek örüyorum. Üniversite hocalarımdan kendisini mesleki olarak idol seçtiğim Doç Dr Aydın ÜSTÜN hocamıza sonsuz saygılarımı belirtmek isterim. Bunun yanında yazılıma adapte olmama katkıda bulunan Doç Dr Ramazan Aplay ABBAK, Prof Dr İbrahim Öztuğ BİLDİRİCİ ve Doç Dr Taner ÜSTÜN hocamıza çok teşekkür ediyorum.

Okuduğum süre boyunca karakterini örnek aldığım Yard Doç Dr Ali ERDİ hocamıza çok şey borçluyum. Bizleri adam etmek için tükettiği nefesi şimdi çok daha iyi anlıyorum. Yaşın verdiği olgunluk ile çağın verdiği sorumluluklar bazen denk olmayabiliyor. Dolayısı ile bizlerde bunlardan nasibimizi alıyoruz. Hatalar yaparak doğruyu bulmaya çalışan bireyleriz. Yine de öğütleriniz için çok teşekkür ederim.

Bu yazıyı 10 Mayıs 2017 Tarihinde Yeni ürettiğim yazılım ile alikilic.org sayfamda sizlere sunmam üzerine artık bir wordpress blog açmam gerektiğini farkederek yazdım. Okuyan merak eden herkese hoşgeldiniz zaman ayırdığınız için teşekkür ederiyorum.

Ali Kılıç Freelance Programcı (Yazılımcı) – Armut.Com